Badania in vitro
Badania in vitro FlexiOss® zostały przeprowadzone w Katedrze i Zakładzie Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a uzyskane rezultaty opublikowano w czasopismach naukowych:
Wykazano, że materiał nie jest cytotoksyczny wobec płodowych osteoblastów ludzkich, co pozwoliło na przejście do etapu implantacji biokompozytu do organizmów żywych (badania in vivo).
Badania na zwierzętach
Pozytywne cechy kompozytu FlexiOss® zostały potwierdzone in vivo. Materiał ten został poddany wstępnym próbom klinicznym z udziałem pacjentów Kliniki Chirurgii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (Polska). FlexiOss® został wykorzystany do wypełniania zębodołów po ekstrakcji zębów oraz zamykania przetok ustno-nosowych u psów i kotów.
Preparat był także testowany jako materiał kościozastępczy do wypełniania ubytków w kości piszczelowej u króli laboratoryjnych.
Kompozyt utrzymywał się znakomicie w miejscu implantacji i nie powodował odczynów zapalnych. Rezultaty wskazały na jego biokompatybilność w stosunku do otaczającej tkanki kostnej. Ocena histologiczna jednoznacznie wskazała na proces kostnienia w miejscu implantacji, obecność komórek kostnych, włókien kolagenowych i blaszek kostnych oraz kanałów Haversa wskazujących na wbudowanie naczyń krwionośnych.






Badania na ludziach
Przeprowadzono obserwacje kliniczne materiału implantacyjnego FlexiOss® z udziałem kilku pacjentów Kliniki Chirurgii Urazowej i Medycyny Ratunkowej UM w Lublinie oraz Centrum Stomatologicznego New-Dent w Lublinie (Polska).
FlexiOss® wykorzystano między innymi w leczeniu wieloodłamowych złamań z ubytkami tkanki kostnej w obrębie kości długich oraz wypełnienia kieszeni kostnej w celu regeneracji ubytku, augmentacji zębodołu poekstrakcyjnego, augmentacji ubytku kostnego powstałego po wyłuszczeniu torbieli około wierzchołkowej w trakcie resekcji korzenia oraz augmentacji bocznej ubytku kostnego powstałego po usunięciu pękniętego korzenia zęba filarowego z pozostawieniem mostu.
FlexiOss® wykazywał pozytywne efekty u pacjentów, ulegał przebudowaniu w tkankę kostną i nie wykazywał reakcji niekorzystnych w postaci tworzenia torbieli, jak również odczynów alergicznych.






Kliknij i zobacz rzeczywiste zdjęcia z zabiegów...






Zwiń